CZ0-250/20 Electrical DC Contactor
Categories DC Contactor
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Packaging Details: Carton box
Delivery Time: 10 days
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 1000PCS / month
Model Number: CZ0-250/20
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Double-break electrical contactor / DC Contactor for different DC motors CZ0-250/20
  • Range of application
CZO series DC contactor is mainly used for remote making and breaking DC power lines of rated DC working voltage up to 660V and rated working current up to 1500A , it is suitable for different starting , stop , commutating and plug braking of DC motors .
The producs are in accordance with national standards GB/T14048.1 and GB14048.4 .
  • Model description
Structure for products of rated current 150A below is space formula arranged with upper and lower two layers . main contact system of bridge type double-break series connected magnetic blow out porcelain clay are controlled as well as the two-NO two- NC bridge type double-break auxiliary contact with rated working current 5A are all fixed on the back of flapped electromagnetic system .
Structure for products of rated current 250A and above are plane lay out , it means that contact system with bridge type single-break series connected magnetic blow out porcelain clay are chute as well as the flapped electromagnetic system who rotates along with the hardening trated edge angle are fixed on underframe in trandem . the bridge –type double-break auxiliary contact of rated convetional heating current 10A and with five pairs of NO and NC that can be combined randomly is fixed on the back of magnetic system . NC main contact contactor of rated current 100-150A as well as contactor pull-in coil of rated current 250-1500A are all duplex winding structured with energy saving function . the coil has A. B and C three connecting terminals , C is used for contactor itself , A and B are used to connect the control power supply .