LM2594MX-3.3/NOPB
Categories Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Synchronous Rectifier: No
Frequency - Switching: 150kHz
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Min): 4.5V
Function: Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed): 3.3V
Output Type: Fixed
Current - Output: 500mA
Voltage - Input (Max): 40V
Voltage - Output (Max): -
Topology: Buck
Number of Outputs: 1
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status: Active
Mounting Type: Surface Mount
Series: SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package: 8-SOIC
Mfr: Texas Instruments
Output Configuration: Positive
Base Product Number: LM2594
Description: IC REG BUCK 3.3V 500MA 8SOIC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LM2594MX-3.3/NOPB
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)