ADP1763ACPZ0.95-R7
Categories Voltage Regulators - Linear
Category: Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max): 0.145V @ 3A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case: 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Protection Features: Current Limit, Thermal Overload
Voltage - Output (Min/Fixed): 0.95V
Number of Regulators: 1
Output Type: Fixed
Current - Output: 3A
Current - Supply (Max): 16 mA
Voltage - Input (Max): 1.98V
Voltage - Output (Max): -
Control Features: Enable, Power Good, Soft Start
Current - Quiescent (Iq): 8 mA
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status: Active
Mounting Type: Surface Mount
PSRR: 62dB ~ 33dB (10kHz ~ 1MHz)
Series: -
Supplier Device Package: 16-LFCSP (3x3)
Mfr: Analog Devices Inc.
Output Configuration: Positive
Base Product Number: ADP1763
Description: IC REG LINEAR 0.95V 3A 16LFCSP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ADP1763ACPZ0.95-R7
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 16-LFCSP (3x3)