PIC16LF870-I/SO
Categories Microcontrollers
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O: 22
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 128 x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: UART/USART
Package: Tube
EEPROM Size: 64 x 8
Program Memory Size: 3.5KB (2K x 14)
Oscillator Type: External
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 8-Bit
Mounting Type: Surface Mount
Series: PIC® 16F
Supplier Device Package: 28-SOIC
Data Converters: A/D 5x10b
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: PIC
Speed: 20MHz
Base Product Number: PIC16LF870
Description: IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Stock: 10000
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PIC16LF870-I/SO
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SOIC