MG50HF12LEC1
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 50 A
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Series: -
Package / Case: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.1V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Supplier Device Package: -
Mfr: Yangjie Technology
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 1 mA
IGBT Type: NPT
Power - Max: 400 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 4.3 nF @ 25 V
Configuration: Single Switch
NTC Thermistor: No
Description: Transistors - IGBTs - Modules C1
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MG50HF12LEC1
IGBT Module NPT Single Switch 1200 V 50 A 400 W Chassis Mount