FF450R07ME4B11BPSA1
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 560 A
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tray
Series: EconoDUAL™ 3
Package / Case: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 1.95V @ 15V, 450A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 650 V
Supplier Device Package: AG-ECONOD
Mfr: Infineon Technologies
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 1 mA
IGBT Type: Trench Field Stop
Power - Max: 1450 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 27.5 nF @ 25 V
Configuration: 2 Independent
NTC Thermistor: Yes
Base Product Number: FF450R07
Description: MEDIUM POWER ECONO AG-ECONOD-411
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
FF450R07ME4B11BPSA1
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 650 V 560 A 1450 W Chassis Mount AG-ECONOD