IHW30N120R3FKSA1
Categories IGBT Modules
Test Condition :: 600V, 30A, 10 Ohm, 15V
Product Category :: IGBT Modules
Current - Collector Pulsed (Icm) :: 90A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :: 1200V
Switching Energy :: 1.47mJ (off)
Mounting Type :: Through Hole
Manufacturer :: Infineon Technologies
Minimum Quantity :: 1
Operating Temperature :: -40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type :: -
Reverse Recovery Time (trr) :: -
Supplier Device Package :: TO-247-3
Part Status :: Active
Packaging :: Tube
Gate Charge :: 263nC
Td (on/off) @ 25°C :: -/326ns
Input Type :: Standard
Package / Case :: TO-247-3
Current - Collector (Ic) (Max) :: 60A
Power - Max :: 349W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :: 1.75V @ 15V, 30A
Series :: TrenchStop®
Description: IGBT 1200V 60A 349W TO247-3
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.