FSFR1600
Categories Power Management ICs
Category: Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features: EN, Frequency Control
Product Status: Obsolete
Voltage - Start Up: 14.5 V
Mounting Type: Through Hole
Frequency - Switching: Up to 300kHz
Package: Tube
Series: FSFR
Supplier Device Package: 9-SIP
Output Isolation: Isolated
Mfr: onsemi
Power (Watts): 160 W
Fault Protection: Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Voltage - Breakdown: 500V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 11.3V ~ 25V
Package / Case: 10-SIP Module, 9 Leads, Formed Leads
Duty Cycle: 50%
Operating Temperature: -40°C ~ 130°C (TJ)
Internal Switch(s): Yes
Base Product Number: FSFR1600
Topology: Half-Bridge
Description: IC OFFLINE SW HALF-BRIDGE 9SIP
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
FSFR1600
Converter Offline Half-Bridge Topology Up to 300kHz 9-SIP