EFM32TG110F32-D-QFN24
Categories ICs Microcontroller
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 24-VQFN Exposed Pad
Number of I/O: 17
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.98V ~ 3.8V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 4K x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Package: Tray
EEPROM Size: -
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
Product Status: Active
Core Size: 32-Bit Single-Core
Mounting Type: Surface Mount
Series: Tiny Gecko
Supplier Device Package: 24-QFN (5x5)
Data Converters: A/D 2x12b SAR; D/A 1x12b
Mfr: Silicon Labs
Core Processor: ARM® Cortex®-M3
Speed: 32MHz
Base Product Number: EFM32TG110
Description: IC MCU 32BIT 32KB FLASH 24QFN
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
EFM32TG110F32-D-QFN24
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QFN (5x5)