PIC24F32KA301-I/SS
Categories ICs Microcontroller
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O: 18
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable: Verified
RAM Size: 2K x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package: Tube
EEPROM Size: 512 x 8
Program Memory Size: 32KB (11K x 24)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 16-Bit
Mounting Type: Surface Mount
Series: PIC® XLP™ 24F
Supplier Device Package: 20-SSOP
Data Converters: A/D 12x12b
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: PIC
Speed: 32MHz
Base Product Number: PIC24F32KA301
Description: IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20SSOP
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PIC24F32KA301-I/SS
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 20-SSOP