DSPIC30F6011A-20E/PT
Categories ICs Microcontroller
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 64-TQFP
Number of I/O: 52
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 6K x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Package: Tray
EEPROM Size: 2K x 8
Program Memory Size: 132KB (44K x 24)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 16-Bit
Mounting Type: Surface Mount
Series: dsPIC™ 30F
Supplier Device Package: 64-TQFP (10x10)
Data Converters: A/D 16x12b
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: dsPIC
Speed: 20 MIPS
Base Product Number: DSPIC30F6011
Description: IC MCU 16BIT 132KB FLASH 64TQFP
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
DSPIC30F6011A-20E/PT
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 132KB (44K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)