EFM32TG11B140F64GQ48-BR
Categories ICs Microcontroller
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 48-TQFP
Number of I/O: 37
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.8V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 32K x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Package: Tape & Reel (TR)
EEPROM Size: -
Program Memory Size: 64KB (64K x 8)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 32-Bit Single-Core
Mounting Type: Surface Mount
Series: Tiny Gecko 1
Supplier Device Package: 48-TQFP (7x7)
Data Converters: A/D 12bit SAR; D/A 12bit
Mfr: Silicon Labs
Core Processor: ARM® Cortex®-M0+
Speed: 48MHz
Base Product Number: EFM32TG11
Description: IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP
Stock: In Stock
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
EFM32TG11B140F64GQ48-BR
ARM® Cortex®-M0+ Tiny Gecko 1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)