PIC16F1828T-I/SO IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC Microchip Technology
Categories MCU Microcontroller Unit
Brand Name: Microchip Technology
Model Number: PIC16F1828T-I/SO
MOQ: 1
Price: Based on current price
Payment Terms: T/T
Supply Ability: In stock
Delivery Time: 3-5 work days
Packaging Details: anti-static bag & cardboard box
Core Processor: PIC
Core Size: 8-Bit
Speed: 32MHz
Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O: 17
Program Memory Size: 7KB (4K x 14)
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 256 x 8
RAM Size: 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
Data Converters: A/D 12x10b
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package: 20-SOIC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Details
High-Performance RISC CPU:
• Only 49 Instructions to Learn:
- All single-cycle instructions except branches
• Operating Speed:
- DC – 32 MHz oscillator/clock input
- DC – 125 ns instruction cycle
• Up to 8 Kbytes Linear Program Memory addressing
• Up to 256 bytes Linear Data Memory Addressing
• Interrupt Capability with Automatic Context Saving
• 16-Level Deep Hardware Stack with Optional Overflow/Underflow Reset
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes:
- Two full 16-bit File Select Registers (FSRs)
#NAME?
Specifications
AttributeAttribute Value
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
ProductMCU
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.028254 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Supplier-Device-Package20-SOIC
Number-of-I-O17 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size256 x 8
Program MemoryFLASH
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Core-Size8-Bit
Data-ConvertersA/D 12x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.3 V to 5.5 V
Interface-TypeEUSART I2C SPI
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.3 V
Package-CaseSOIC-20 Wide
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output17 I/O
Data-RAM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
Descriptions
PIC PIC? XLP? mTouch? 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC
MCU 8-bit PIC RISC 7KB Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive 20-Pin SOIC W T/R
8-bit Microcontrollers - MCU 7 KB Flash 256b RAM 32 MHz Int. Osc