XC2S200-5PQG208I FPGA Versatile Programmable Logic Device
Categories FPGA Chip
Brand Name: Xilinx
Model Number: XC2S200-5PQG208I
Part number: XC2S200-5PQG208I
Type: FPGA
Brand: Xilinx
Series: XC2S200
Number of I/Os: 140 I/O
Condition: New
Stock: In Stock
MOQ: 1
Price: Negotiable
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
XC2S200-5PQG208I FPGA: Pros, Cons, and Applications
Unlock the potential of your electronic designs with the XC2S200-5PQG208I FPGA
Pros:
Cons:
Applications:
Technical features:
  • Manufacturer:Xilinx
  • Product Category:FPGA - Field Programmable Gate Array
  • RoHS:Details
  • Series:XC2S200
  • Number of Logic Elements:5292 LE
  • Number of I/Os:140 I/O
  • Supply Voltage - Min:2.375 V
  • Supply Voltage - Max:2.625 V
  • Minimum Operating Temperature:- 40 C
  • Maximum Operating Temperature:+ 100 C
  • Mounting Style:SMD/SMT
  • Package/Case:PQFP-208
  • Brand:Xilinx
  • Distributed RAM:75264 bit
  • Embedded Block RAM - EBR:56 kbit
  • Maximum Operating Frequency:200 MHz
  • Moisture Sensitive:Yes
  • Number of Gates:200000
  • Number of Logic Array Blocks - LABs:1176 LAB
  • Operating Supply Voltage:2.5 V