LP2989AIM-2.5/NOPB
LP2989AIM-2.5/NOPB
Categories LDO Voltage Regulators
Output Current :: 0.5 A
Product Category :: LDO Voltage Regulators
Dropout Voltage :: 310 mV
Minimum Operating Temperature :: - 40 C
Load Regulation :: 0.4 %
Input Voltage MAX :: 16 V
Package / Case :: SOIC-8
Maximum Operating Temperature :: + 125 C
Output Voltage :: 2.5 V
Packaging :: Tube
Series :: LP2989
Number of Outputs :: 1 Output
Mounting Style :: SMD/SMT
Output Type :: Fixed
Manufacturer :: Texas instruments
Description: LDO Voltage Regulators Micropower/Low Noise, 500 mA Ultra Low-Dropout Regulator 8-SOIC -40 to 125
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.