MIC49500-1.2WU
Categories LDO Voltage Controllers
Product Category :: LDO Voltage Controllers
Number of Regulators :: 1
Protection Features :: Over Current, Over Temperature
Mounting Type :: Surface Mount
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: Microchip Technology
Minimum Quantity :: 50
PSRR :: -
Voltage Dropout (Max) :: 0.5V @ 5A
Current - Quiescent (Iq) :: 90mA
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) :: 130mA
Supplier Device Package :: TO-263-7
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tube
Voltage - Output (Max) :: -
Control Features :: Enable
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 5A
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 1.2V
Package / Case :: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Voltage - Input (Max) :: 6V
Series :: -
Description: IC REG LINEAR 1.2V 5A TO263-7
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.