MC78M12ACDT
Categories LDO Voltage Controllers
Product Category :: LDO Voltage Controllers
Number of Regulators :: 1
Protection Features :: Over Temperature, Short Circuit
Mounting Type :: Surface Mount
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: onsemi
Minimum Quantity :: 750
PSRR :: 80dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) :: -
Current - Quiescent (Iq) :: -
Operating Temperature :: 0°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) :: -
Supplier Device Package :: DPAK
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tube
Voltage - Output (Max) :: -
Control Features :: -
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 12V
Package / Case :: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max) :: 35V
Series :: -
Description: IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.