MIC29501-3.3WU
MIC29501-3.3WU
Categories LDO Voltage Regulators
Output Current :: 5 A
Product Category :: LDO Voltage Regulators
Mounting Style :: SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :: - 40 C
Load Regulation :: 0.2 %
Input Voltage MAX :: 26 V
Package / Case :: TO-263-5
Maximum Operating Temperature :: + 125 C
Output Voltage :: 3.3 V
Packaging :: Tube
Series :: MIC29501
Number of Outputs :: 1 Output
Output Type :: Fixed
Manufacturer :: Micrel / Microchip Technology
Description: LDO Voltage Regulators 5.0A LDO Fixed + Flag + Shutdown
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.