SMF3.3.TCT Electronic IC Chips Original Integrated Circuit
Categories Electronic IC Chips
Model Number: SMF3.3.TCT
Certification: new & original
Place of Origin: original factory
MOQ: 20pcs
Price: Negotiate
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability: 8400pcs
Delivery Time: 1 day
Packaging Details: Please contact me for details
Description: 8V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-70-5
Peak Pulse Power: 4 W
Peak Pulse Current: 5 A
Lead Soldering Temperature: 260 ℃ (10 seconds)
Operating Temperature: -55 to +125 ℃
Storage Temperature: -55 to +150 ℃
Reverse Stand-Off Voltage: 3.3 V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
SMF3.3
3.3 Volt TVS Array For ESD and Latch-Up Protection
Description
The SMF3.3 may be used to meet the immunity requirements of IEC 61000-4-2, level 4 (±15kV air, ±8kV contact discharge). The small SC70-5L package makes them ideal for use in portable electronics such as cell phones, PDAs, and notebook computers.
Features
  • ESD protection for data lines to
    • IEC 61000-4-2 (ESD) ±15kV (air), ±8kV (contact)
    • IEC 61000-4-4 (EFT) 40A (5/50ns) ‹
  • Small package for use in portable electronics ‹
  • Protects four I/O lines ‹ Working voltage: 3.3V ‹
  • Low leakage current ‹
  • Low operating and clamping voltages ‹
  • Solid-state EPD TVS technology
Mechanical Characteristics
EIAJ SC70-5L package ‹
Molding compound flammability rating: UL 94V-0 ‹
Marking : Marking Code ‹
Packaging : Tape and Reel
Applications
  • Cellular Handsets and Accessories ‹
  • Cordless Phones ‹
  • Personal Digital Assistants (PDAs) ‹
  • Notebooks and Handhelds ‹
  • Portable Instrumentation ‹
  • Digital Cameras ‹
  • Peripherals ‹
  • MP3 Players
Absolute Maximum Rating
RatingSymbolValueUnit
Peak Pulse Power (tp = 8/20µs)Ppk40W
Peak Pulse Current (tp = 8/20µS)Ipp5A