FP15R12W1T7PB11BPSA1
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 15 A
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tray
Series: EasyPIM™
Package / Case: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Supplier Device Package: AG-EASY1B
Mfr: Infineon Technologies
Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 3 µA
IGBT Type: Trench Field Stop
Power - Max: 20 mW
Input: Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.82 nF @ 25 V
Configuration: Three Phase Inverter
NTC Thermistor: Yes
Base Product Number: FP15R12
Description: LOW POWER EASY AG-EASY1B-2
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
FP15R12W1T7PB11BPSA1
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 15 A 20 mW Chassis Mount AG-EASY1B