Q8010NH2TP
Categories TRIACs
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status: Active
Mounting Type: Surface Mount
Package: Tube
Voltage - Off State: 800 V
Series: Qxx10xHx
Mfr: Littelfuse Inc.
Supplier Device Package: TO-263 (D²Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max): 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 110A, 120A
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Configuration: Single
Current - Hold (Ih) (Max): 10 mA
Base Product Number: Q8010
Triac Type: Alternistor - Snubberless
Description: TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO263
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Q8010NH2TP
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 10 A Surface Mount TO-263 (D²Pak)