8-bit Microcontroller with 64K/128K/256K Bytes In-System Programmable Flash ATMEGA1281-16AU
Categories MCU Microcontroller Unit
Model Number: ATMEGA1281-16AU
Certification: new & original
Place of Origin: original factory
MOQ: 10pcs
Price: Negotiate
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability: 4600pcs
Delivery Time: 1 day
Packaging Details: Please contact me for details
Description: IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
I/O: 54/86 Programmable I/O Lines (ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
Temperature Range: -40°C to 85°C Industrial
Ultra-Low Power Consumption: Active Mode: 1 MHz, 1.8V: 500 µA; Power-down Mode: 0.1 µA at 1.8V
Write/Erase Cycles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
Data retention: 20 years at 85°C/ 100 years at 25°C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
8-bit Microcontroller with 64K/128K/256K Bytes In-System Programmable Flash
ATmega640/V
ATmega1280/V
ATmega1281/V
Features
• High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
• Advanced RISC Architecture
– 135 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
– 32 x 8 General Purpose Working Registers
– Fully Static Operation
– Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
– On-Chip 2-cycle Multiplier
• High Endurance Non-volatile Memory Segments
– 64K/128K/256K Bytes of In-System Self-Programmable Flash
– 4K Bytes EEPROM
– 8K Bytes Internal SRAM
– Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
• In-System Programming by On-chip Boot Program
• True Read-While-Write Operation
– Programming Lock for Software Security Endurance: Up to 64K Bytes Optional External Memory Space
• JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface
– Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
– Extensive On-chip Debug Support
– Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
• Peripheral Features
– Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode
– Four 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare- and Capture Mode
– Real Time Counter with Separate Oscillator
– Four 8-bit PWM Channels
– Six/Twelve PWM Channels with Programmable Resolution from 2 to 16 Bits
(ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
– Output Compare Modulator
– 8/16-channel, 10-bit ADC (ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
– Two/Four Programmable Serial USART (ATmega1281/2561,ATmega640/1280/2560)
– Master/Slave SPI Serial Interface
– Byte Oriented 2-wire Serial Interface
– Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
– On-chip Analog Comparator
– Interrupt and Wake-up on Pin Change
• Special Microcontroller Features
– Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
– Internal Calibrated Oscillator
– External and Internal Interrupt Sources
– Six Sleep Modes: Idle, ADC Noise Reduction, Power-save, Power-down, Standby,
and Extended Standby
• I/O and Packages
– 54/86 Programmable I/O Lines (ATmega1281/2561, ATmega640/1280/2560)
– 64-pad QFN/MLF, 64-lead TQFP (ATmega1281/2561)
– 100-lead TQFP, 100-ball CBGA (ATmega640/1280/2560)
– RoHS/Fully Green
• Temperature Range:
– -40°C to 85°C Industrial
• Ultra-Low Power Consumption
– Active Mode: 1 MHz, 1.8V: 500 µA
– Power-down Mode: 0.1 µA at 1.8V
• Speed Grade:
– ATmega640V/ATmega1280V/ATmega1281V:
0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega2560V/ATmega2561V:
0 - 2 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATmega640/ATmega1280/ATmega1281:
0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V
– ATmega2560/ATmega2561:
0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V