| Model Number: | STM32G071K8U6 |
| Place of Origin: | Switzerland |
| MOQ: | 1 |
| Payment Terms: | D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability: | 10000PCS PER WEEK |
| Packaging Details: | STANDRAD |
| Product Category: | Microcontrollers |
| Series: | STM32G071K8U6 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TQFP-64 |
| Core: | AVR |
| Program Memory Size: | 16 kB |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 16 MHz |
| Number of I/Os: | 54 I/O |
| Data RAM Size: | 1 kB |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |