TSTS7100
Categories LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Category: Optoelectronics LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Product Status: Active
Orientation: Top View
Mounting Type: Through Hole
Package: Bulk
Series: -
Radiant Intensity (Ie) Min @ If: 10mW/sr @ 100mA
Viewing Angle: 10°
Current - DC Forward (If) (Max): 250mA
Mfr: Vishay Semiconductor Opto Division
Wavelength: 950nm
Package / Case: TO-18-2 Metal Can
Voltage - Forward (Vf) (Typ): 1.3V
Operating Temperature: 100°C (TJ)
Type: Infrared (IR)
Base Product Number: TSTS7100
Description: EMITTER IR 950NM 250MA TO18
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL
Payment Terms: L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
TSTS7100
Infrared (IR) Emitter 950nm 1.3V 250mA 10mW/sr @ 100mA 10° TO-18-2 Metal Can