ACS773LCB-050B-PFF-T
Categories Industrial Current Sensors
Response Time :: 2.5µs
Product Category :: Industrial Current Sensors
Output :: Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply :: 3 V ~ 3.6 V
Mounting Type :: Through Hole
Linearity :: ±0.9%
Manufacturer :: Allegro MicroSystems, LLC
Minimum Quantity :: 816
Operating Temperature :: -40°C ~ 150°C (TA)
Current - Sensing :: 50A
Accuracy :: -
Sensitivity :: 26.4mV/A
For Measuring :: AC/DC
Current - Supply (Max) :: 15mA
Sensor Type :: Hall Effect
Part Status :: Active
Packaging :: -
Number of Channels :: 1
Frequency :: DC ~ 200kHz
Polarization :: Bidirectional
Package / Case :: 5-CB Formed Leads, PFF
Series :: Automotive, AEC-Q100
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.