IPA65R190E6XKSA1
Categories MOSFET
Product Category :: MOSFET
Vgs (Max) :: ±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :: 20.2A (Tc)
FET Type :: N-Channel
Mounting Type :: Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :: 73nC @ 10V
Manufacturer :: Infineon Technologies
Minimum Quantity :: 500
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :: 10V
Operating Temperature :: -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature :: -
Series :: CoolMOS™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :: 1620pF @ 100V
Supplier Device Package :: PG-TO220 Full Pack
Part Status :: Active
Packaging :: Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs :: 190 mOhm @ 7.3A, 10V
Power Dissipation (Max) :: 34W (Tc)
Package / Case :: TO-220-3 Full Pack
Technology :: MOSFET (Metal Oxide)
Vgs(th) (Max) @ Id :: 3.5V @ 730µA
Drain to Source Voltage (Vdss) :: 650V
Description: MOSFET N-CH 650V 20.2A TO220
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.