MM5Z5V6T1G
MM5Z5V6T1G
Categories Zener Diodes
Zz - Zener Impedance :: 40 Ohms
Voltage Temperature Coefficient :: 0.25 mV/K
Minimum Operating Temperature :: - 65 C
Pd - Power Dissipation :: 200 mW
Configuration :: Single
Vz - Zener Voltage :: 5.6 V
Series :: MM5Z5V6
Zener Current :: 10 mA
Test Current :: 5 mA
Voltage Tolerance :: 7 %
Manufacturer :: onsemi
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.