MCMA25P1600TA
Categories SCRs - Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Box
Voltage - Off State: 1.6 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 25 A
Mfr: IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max): 40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.5 V
Operating Temperature: -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 55 mA
Structure: Series Connection - All SCRs
Package / Case: TO-240AA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 400A, 430A
Current - Hold (Ih) (Max): 100 mA
Base Product Number: MCMA25
Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs
Description: SCR MODULE 1.6KV 25A TO240AA
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MCMA25P1600TA
SCR Module 1.6 kV 40 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount TO-240AA