APTGT200A60TG
APTGT200A60TG
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 290 A
Product Status: Discontinued at Digi-Key
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Series: -
Package / Case: SP4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 1.9V @ 15V, 200A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600 V
Supplier Device Package: SP4
Mfr: Microsemi Corporation
Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 250 µA
IGBT Type: Trench Field Stop
Power - Max: 625 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 12.3 nF @ 25 V
Configuration: Half Bridge
NTC Thermistor: Yes
Description: IGBT MODULE 600V 290A 625W SP4
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
APTGT200A60TG
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 600 V 290 A 625 W Chassis Mount SP4