WNS20S100CQ
Categories Diode Arrays
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status: Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 10A
Operating Temperature - Junction: 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 950 mV @ 10 A
Package: Tube
Series: -
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package: TO-220E
Mfr: WeEn Semiconductors
Technology: Schottky
Package / Case: TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 V
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number: WNS20
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 100 V
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220E
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
WNS20S100CQ
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3