BZX384-B11,115
Categories Single Zener Diodes
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Zener Single Zener Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 8 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1 V @ 100 mA
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series: BZX384
Impedance (Max) (Zzt): 20 Ohms
Supplier Device Package: SOD-323
Mfr: Nexperia USA Inc.
Operating Temperature: -65°C ~ 150°C
Power - Max: 300 mW
Package / Case: SC-76, SOD-323
Mounting Type: Surface Mount
Tolerance: ±2%
Base Product Number: BZX384
Description: DIODE ZENER 11V 300MW SOD323
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BZX384-B11,115
Zener Diode 11 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323