BZX84-C36,215
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 nA @ 25.2 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 36 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900 mV @ 10 mA
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series: Automotive, AEC-Q101
Impedance (Max) (Zzt): 90 Ohms
Supplier Device Package: TO-236AB
Mfr: Nexperia USA Inc.
Operating Temperature: -65°C ~ 150°C
Power - Max: 250 mW
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting Type: Surface Mount
Tolerance: ±5%
Base Product Number: BZX84-C36
Description: DIODE ZENER 36V 250MW TO236AB
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
BZX84-C36,215
Zener Diode 36 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB