| Model Number: | ACS722LLCTR-40AU-T |
| Place of Origin: | original |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability: | 999999 |
| Delivery Time: | 1-3 days |
| Packaging Details: | standard |
| Memory Typeor: | Hall Effect, Open Loop |
| Current - Sensing: | 40A |
| Sensitivity: | 66mV/A |
| Frequency: | DC ~ 80kHz |
| Linearity: | ±1% |
| Voltage - Supply: | 3V ~ 3.6V |
ACS722LLCTR-40AU-T 8-SOIC Package Hall Effect Sensor for High-Precision Current Measurement
Sensor Type | ||
Current - Sensing | ||
Number of Channels | 1 | |
Output | Ratiometric, Voltage | |
Sensitivity | 66mV/A | |
Frequency | DC ~ 80kHz | |
Linearity | ±1% | |
Accuracy | ±3% | |
Response Time | 5µs | |
Current - Supply (Max) | 12mA | |
Operating Temperature | -40°C ~ 150°C | |
Polarization | Unidirectional | |
Mounting Type | ||
Package / Case | ||
Supplier Device Package | 8-SOIC |
Product Listing:
Allegro ACS722LLCTR-40AU-T Hall Effect Current Sensor, 8-SOIC.
Features:
• High-accuracy (1.5%) over a wide dynamic range
• Output voltage proportional to current
• Linear output over a wide temperature range
• Low-power operation
• Low-saturation-voltage current sensing
• Low-profile 8-SOIC package
Specifications:
• Operating voltage range: 4.5 - 40V
• Output voltage range: 0.5 - 4.5V
• Maximum current: 40A
• Minimum current: 0A
• Temperature range: -40°C to +125°C
• Response time: 1µs
• Accuracy: 1.5%