TY-H1000DS-E1 Proactive Odor Control System
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
TY-H1000DS-E1 Ducted fresh air negative pressure deodorization and sterilization device.
Deodorization and Sterilization: Employs an active, consumable-free purification principle.
Zero Harm to Humans: The purifying factors have no impact on the human body and can be continuously turned on, ensuring the overall environment remains clean. Industry-Leading Core: Utilizes nano-ceramic catalyst technology, increasing effective reaction efficiency by hundreds of times. The E1 uses low-frequency, stepless, wide-spectrum ultraviolet drive technology, operating at a wide voltage range of 185V-255V. The low-frequency operating frequency is 230Hz, ensuring safety and eliminating flicker effects. It has a wide starting temperature range, operating normally even at -25 degrees Celsius. Safe, reliable, and environmentally friendly, truly achieving maintenance-free and replacement-free operation. Service life exceeding 30,000 hours; aesthetically pleasing installation: The device is concealed in the ceiling, not affecting the interior decoration. The ceiling-embedded spray nozzles ensure effective airflow while maintaining a beautiful and sophisticated appearance.
model
Proactive Odor Control System
TY-H1000DS-E1
Parameters and specifications
noise
≤42dB
Ammonia removal efficiency
≥95%
Other odor removal rate
≥95%
Sterilization rate
≥99.9%
Rated voltage
220VAC/50Hz
Rated power
100W
net weight
18kg
Dimensions
800*470*305mm