ConstantVoltage GearPump PGM505A0100BQ2D2NE2E2B1B1G4
Categories Gear Oil pump PGP
Displacement: Other
Pump Type: Piston Pump
Warranty: 1 Year
Brand Name: Parker
Place of Origin: China
Connection Size: 1/4 inch
Dimension(L*W*H): 20x20x20
Max. Horsepower: 0.5 HP
Maximum Flow Rate: 3000
Number of stages: 1 Stage
Operating Pressure: 100 bar
Power(W): 1500
Pressure: 35
Showroom Location: Chile
Structure: piston pump, Piston Structure
Product name: Parker Hydraulic Pump
Power: 23mpa
Standard or Nonstandard: Standard Hydraulic
Application: Machinery
Material: Carbon Steel
Usage: Hdyraulic
MOQ: 1 Piece
MOQ: 1 ton
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
working pressure: up to 3500 psi, up to 241 bar
Current Speed: n/a
Displacement: up to 65 cm3/rev, up to 3.9 inch3/rev
Valve body material: cast iron
Drainage options: none ailable
Including supply pump: not applicable
Circuit path: Open
Configuration: single/string/multiple, Tandem, Multiple
Energy recovery capability: none
Including filters: none
Maximum displacement: 65 cm3/rev, 3.9 inch3/rev
Maximum flow rate: not applicable gal/min
Maximum fluid temperature: 80 ° C, 180 °F
Minimum fluid temperature: -20 ° C, 0 °F
Maximum operating pressure: 241 bar, 3500 psi