Customized FT-42PGM775 Reduce Speed Increase Torque DC 12v 24v Micro Planetary Gear Motor
Categories DC Planetary Gear Motor
Place of Origin: China
Brand Name: FUTENG
Certification: CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949
MOQ: 1000 Pieces
Price: Negotiable
Packaging Details: Standard Export Carton & Customzied
Delivery Time: 15-30 days/Negotiable
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability: 8000 0000
Continuous Current(A): about 110mA-5500mA
Efficiency: 65%-95%
Speed(RPM): 2rpm-2500rpm
Commutation: Brush
Construction: Permanent Magnet
Frame: 42 mm
Rated Power: 1-48w
Rated voltage: 3-24v, 6v/12v/24v
Torque: 1-608 kgf.cm, 20/28/21/27(g.cm)
Type: Gear Motor
Usage: Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home
Warranty: 3 months ~ 1 year
Geared motor model: FT-42PGM775
Gear box size: 42mm
Rotating speed: 5000/12000/6000/9000(rpm)
Current: 45/90/21/43(mA)
Output: 0.88/2.96/1.12/2.2(w)
Name: DC Planetary Gear Motor
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
FT MOTOR
Geared motor model: FT-42PGM775-514K Gearbox diameter: 42mm Voltage: 1-24V Speed: 1rpm-600rpm DC gear motors are widely used: Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays, electric glue guns, household appliances, 3D printing pens, electric toothbrushes, office equipment, massage health care, beauty and fitness equipment, medical equipment, toys, electric daily necessities, automotive automatic facilities, etc.
* DC spur gear motors
Diameter: 16mm, 17mm, 25mm, 33mm, 37mm, 42mm, 50mm, 60mm; Power: 1watt to 70watts; Speed: 1rpm to 2000rpm; Torque: 1gf.cm to 80kgf.cm;
* DC planetary gear motors
Diameter: 16mm, 22mm, 24mm, 28mm, 30mm,32mm, 36mm, 38mm, 42mm, 45mm, 50mm, 55mm, 57mm, 60mm; Power: 1watt to 180watts; Speed: 1rpm to 2000rpm; Torque: 1gf.cm to 450kgf.cm;
* DC flat gear motors
Gearbox size: 64*38mm, 65*48mm, 96*60mm, 102*60mm flat gearbox; Power: 1watt to 70watts; Speed: