Outdoor Thermographic Telescope Model Ht-C18/C19
Categories Digital Thermometers
Model NO.: HT-C18/C19
Application: Outdoor Equipment
Style: Handheld
Shell Material: Plastic
Detector Type: Vanadium Oxide Uncooled Infrared Focal Plane
Focusing Mode: Manual
Infrared Thermal Resolution: 640X512 84X288
Focal Length: 25mm 35mm 54mm
Viewing Angle: 17.5°×14.0°, 12.5°×10.0
Magnification: 1X/2X/4X/8X
Built-in Storage: Built-in 16g
Transport Package: Carrying Bag
Trademark: HTI
Origin: China
HS Code: 9027509090
MOQ: 1
Price: 1495
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Description
Comfortable to look at and provide clear, delicate thermal imaging, ideal for outdoor equipment
Product Feature
1. ALUMINUM ALLOY CASING STURDY AND DURABLE:
2. Tool Free Dismantling Replacement:
3. New Ultra-Sensitive Detector:
4. AMOLED High-Definition Display Screen:
7. 7083M Ultra Long Range Detection: The high-quality optical objective lens and F1.0 large aperture, combined with a professional 12 µ m thermal imaging sensor, have unimaginable detection capabilities. Under all black conditions, it can detect adults up to 7000 meters away (when using a 75mm focal length lens).
Product Parameters
ModelHT-C18HT-C19
Infrared
Detector typeVoxVox
Infrared resolution384x288640x512
Pixel size12μm12μm
Focal Length25mm;35mm;54mm25mm;35mm;54mm
Viewing Angle10.5°×7.9°, 7.5°×5.7°, 4.9°×3.7°17.5°×14.0°, 12.5°×10.0°, 8.1°×6.5°
Working band8~14μm8~14μm
NETD≤ 40mk @25°C, @F/ 1.0≤ 40mk @25°C, @F/ 1.0
Frame rate≤ 50Hz≤ 50Hz
Focus modeManual AdjustableManual Adjustable
Display
Brightness adjustment√√
Contrast adjustment√√
Display screen typeOLEDOLED
Display resolution1440×10801440×1080
Display size0.39inch0.39inch
Electron doubling1×/2×/4×/8×1×/2×/4×/8×
Diopter adjustment± 5D± 5D
Hot track√√
Picture in picture√√
Photography/ Video√√
Image/ Video FormatJPG/MP4JPG/MP4
Power Consumption≤1.8W≤1.8W
Endurance time≥5 hours≥5 hours
External interfaceCharging/export image and videoCharging/export image and video
General Characteristics
Protection gradeIP66IP66
Impact≤1000G≤1000G
StorageBuilt-in 16G EMMCBuilt-in 16G EMMC
Power supply1400mAh*21400mAh*2
Operation temperature-20ºC~+60ºC-20ºC~+60ºC
Storage temperature-30ºC~+70ºC-30ºC~+70ºC
Product size201x66x73mm201x66x73mm
Product weight605g605g
Other specification
Lens25mm35mm54mm