SSCH110-5000/12000 110kW Motor Test Dynamometer Test Bench System – High-Precision, Integrated Testing Solution (High-End Verification Platform for New Energy and Industrial Motors)
Categories High Speed Dynamometer
Brand Name: Seelong
Model Number: SSCH110-5000/12000
Certification: CE, CMC, ISO9001, ISO45001, ISO14001
Place of Origin: China
MOQ: 1 Set
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 7 sets per month
Delivery Time: 6-8 working weeks
Packaging Details: Seaworthy Plywood
Certifications: CE, CMC, ISO 9001, ISO 45001, ISO 14001
Constant Torque Range: 0-5000rpm
Constant Power Range: 5000-12000rpm
Warranty: 1 year
Max Working Speed: 12000rpm
Rated Torque: 210Nm
Rated Power: 110kW
Measurement Range: 0-500Nm
Weight: 700kg
Rated Voltage: 380V
Type: Electric Dynamometer
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
1. Why choose our test bench?
2. 110kW Motor Performance Test Bench Core Component Configuration
Ref.Component NameMain components of the systemManufacturer
1SSCH110-5000/12000 electric dynamometer (Customized)Rated power 110KW, rated speed 5000rpm, rated torque 210Nm, maximum speed 12000rpm, water-cooled.Seelong
Torque flange (measuring range 0-400Nm, accuracy ±0.05% FS, allowable speed 20000r/min)Seelong
2Variable frequency inverter systemACS880 control unitABB
Variable frequency inverter unitABB
System integration and cabinet assemblySeelong
Special power cablesSeelong
3XLM-2000 measurement and control systemIndustrial PC (IPC710-i76700K, 16GB RAM, 1TB SSD)Seelong
Operating Condition Control UnitSeelong
Control cabinet (horizontal)Seelong
23.8" LCD monitorAOC
UPS power supply (1kVA)Seelong
Low-voltage DC power supply RU-12-3040 (rated power 1.2kW, voltage 0-30V; current 0-40A; resolution 0.01V/0.01A, accuracy ≤0.1% FS+20mV, ≤0.3% FS+30mA)Seelong
CAN channels (3 channels)Seelong
Complete cableLuoyang Cable
4Data acquisition systemTemperature acquisition module (8 channels/unit)Seelong
Analog input module (8 channels/unit)Seelong
Data Acquisition BoxSeelong
PT100 temperature sensorSeelong
5Power analyzerWT5000 Power AnalyzerYokogawa, Japan
Current transformer CT800A (accuracy 0.05%)LEM
Current and voltage test cablesSeelong
Power Analyzer CartSeelong
6Battery simulatorRated power 200kW, adjustable voltage range 12-800V, rated current 300A, voltage accuracy ±0.05% FS, current accuracy ±0.1% FSSeelong
7Temperature control systemCooling power 20kW, temperature control range: ambient temperature - 85℃, temperature control accuracy ≤1℃, flow rate 35L/min, flow control accuracy ≤0.2L/min, pressure adjustment range: 0-200kPa, heating power 7kWSeelong
3. SSCH110-5000/12000 110kW Motor Test Dynamometer Test Bench System Technical Specifications
Technical ParametersValues/Specifications
Rated power110kW
Rated speed5000rpm
Rated torque210Nm
Maximum speed12000rpm
Cooling methodWater cooling
Torque flange range0-400Nm
Torque flange accuracy±0.05%FS