PSE370-600-70-1 200kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
Categories ABB Module
Brand Name: ABB
Model Number: PSE370-600-70-1
MOQ: 1
Payment Terms: T/T
Delivery Time: 3-7 days
Packaging Details: Original packaging
Brand: ABB
Product type: Soft Starter
Application scenarios: Industrial Automation
Condition: 100% New Original
Warranty: 1 Year
Service: One-stop Service
Lead time: 3-5 Days
Shipping By: DHL\UPS\Fedex\EMS\TNT\Aramex
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
1. Main Specifications
Rated Operational Voltage208 ... 600 V AC
Rated Control Supply Voltage (Us)100 ... 250 V AC
Rated Control Circuit Voltage (Uc)24 V DC
Rated Frequency (f)
50/60 Hz
Main Circuit 50 / 60 Hz
Package Level 1 Depth Length/Height/Width
325 MM 510 MM 261 MM
Package Level 1 Gross Weight13.3 kg
2. Key Selling Points
  3. Wide Adjustable Current Range, High Compatibility: Features a broad current setting range (e.g., 400–600A), easily adjustable via DIP switches, suitable for various high-power motor loads, reducing spare part inventory and enhancing system flexibility and maintainability.