STM32G431CBT6 ARM Microcontroller MCU with 170 MHz Cortex-M4 Core 128 KB Flash Memory and 32-bit Data Bus
Categories MCU Microcontroller Unit
Brand Name: ST
Model Number: STM32G431CBT6
Certification: rohs
Place of Origin: CN
MOQ: 1
Price: consult with
Payment Terms: T/T,Western Union
Supply Ability: 100000
Delivery Time: 5-8days
Packaging Details: T/R
Manufacturer:: STMicroelectronics
Product Category:: ARM Microcontrollers - MCU
Mounting Style:: SMD/SMT
Package / Case:: LQFP-48
Program Memory Size:: 128 kB
Data Bus Width:: 32 bit
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
STM32G431CBT6 ARM Microcontrollers - MCU Mainstream Arm Cortex-M4 MCU 170 MHz with 128 Kbytes of Flash memory
Features
  • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU,
    • Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 170 MHz with 213 DMIPS, MPU, DSP instructions
  • Operating conditions:
    • – VDD, VDDA voltage range: 1.71 V to 3.6 V
  • Mathematical hardware accelerators
    • – CORDIC for trigonometric functions acceleration
    • – FMAC: filter mathematical accelerator
  • Memories
    • – 22 Kbytes of SRAM, with hardware parity check implemented on the first 16 Kbytes
  • Reset and supply management
    • – Power-on/power-down reset (POR/PDR/BOR)
    • – Programmable voltage detector (PVD)
    • – Low-power modes: sleep, stop, standby and shutdown
    • – VBAT supply for RTC and backup registers
  • Clock management
    • – 4 to 48 MHz crystal oscillator
    • – 32 kHz oscillator with calibration
    • – Internal 16 MHz RC with PLL option (± 1%)
    • – Internal 32 kHz RC oscillator (± 5%)
  • Up to 86 fast I/Os
    • – All mappable on external interrupt vectors
    • – Several I/Os with 5 V tolerant capability