RAC04-3.3SA/277
Categories AC DC Converters
Part Number: RAC04-3.3SA/277
More Information: RAC04-3.3SA/277 More Information
ECAD: Request Free CAD Models
Remark: Manufacturer: RECOM Power. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Depth: 27.2 mm
Width: 27.2 mm
Length: 36.7 mm
Features: OCP, OVP, SCP
Output Power: 4 W
Number of Pins: 6
Output Voltage: 3.3 V
Number of Outputs: 1
Max Output Voltage: 3.3 V
Max Power Dissipation: 4 W
Min Operating Temperature: -40 °C
Products Category: Power Supplies - Board Mount - AC DC Converters
Qty: 576 In Stock
Applications: Infotainment & cluster Electronic point of sale (EPOS) Gaming
Mount: PCB, Through Hole
Height: 17.1 mm
Weight: 26 g
Efficiency: 68 %
Power Rating: 4 W
Output Current: 1.2 A
Isolation Voltage: 3 kV
Max Output Current: 1.2 A
Voltage - Output 1: 3.3 V
Max Operating Temperature: 70 °C
Model Number: RAC04-3.3SA/277
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.