RAC04-12SC/277
Categories AC DC Converters
Part Number: RAC04-12SC/277
Manufacturer: RECOM Power
Lifecycle: New from this manufacturer
Delivery: DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment: T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information: RAC04-12SC/277 More Information
ECAD: Request Free CAD Models
Remark: Manufacturer: RECOM Power. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Depth: 36.7 mm
Width: 27.2 mm
Length: 36.7 mm
Features: SCP
Output Power: 4 W
Number of Pins: 6
Output Voltage: 12 V
Max Input Voltage: 305 V
Number of Outputs: 1
Max Output Current: 333 mA
Voltage - Output 1: 12 V
Max Input Voltage (AC): 305 V
Nominal Output Voltage: 12 V
Min Operating Temperature: -25 °C
Products Category: Power Supplies - Board Mount - AC DC Converters
Qty: 2092 In Stock
Applications: Motor drives Lighting Wireless infrastructure
Mount: Through Hole
Height: 17.1 mm
Weight: 41 g
Efficiency: 78 %
Power Rating: 4 W
Output Current: 333 mA
Max Output Power: 4 W
Min Input Voltage: 80 V
Current - Output 1: 333 mA
Max Output Voltage: 12 V
Max Power Dissipation: 4 W
Min Input Voltage (AC): 80 V
Max Operating Temperature: 80 °C
Model Number: RAC04-12SC/277
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.