G125-MH12605L1P
Categories Headers, Male Pins
Place of Origin: Great Britain
Brand Name: Harwin Inc
Model Number: G125-MH12605L1P
Certification: Lead free / RoHS Compliant
MOQ: 10
Price: Contact Us
Packaging Details: Standard package
Delivery Time: 3-5 work days
Payment Terms: Contact Us
Supply Ability: Contact Us
Description: G125-MH12605L1P Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series: Gecko
Package: Strip
Product Status: Active
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.049" (1.25mm)
Number of Positions: 26
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.049" (1.25mm)
Style: Board to Board or Cable
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Termination: Solder
Fastening Type: Latch Lock
Contact Length - Mating: -
Contact Length - Post: 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length: -
Insulation Height: 0.219" (5.56mm)
Contact Shape: Circular
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post: -
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Material: Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features: Board Lock
Operating Temperature: -65°C ~ 150°C
Ingress Protection: -
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Green
Current Rating (Amps): 2A
Voltage Rating: 250V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.