M22-2532005
Categories Headers, Male Pins
Place of Origin: Great Britain
Brand Name: Harwin Inc
Model Number: M22-2532005
Certification: Lead free / RoHS Compliant
MOQ: 10
Price: Contact Us
Packaging Details: Standard package
Delivery Time: 3-5 work days
Payment Terms: Contact Us
Supply Ability: Contact Us
Description: M22-2532005 Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series: M22
Package: Bulk
Product Status: Active
Connector Type: Header, Cuttable
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Positions: 20
Number of Rows: 1
Row Spacing - Mating: -
Style: Board to Board
Shrouding: Unshrouded
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.138" (3.50mm)
Contact Length - Post: 0.094" (2.40mm)
Overall Contact Length: -
Insulation Height: 0.079" (2.00mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: -
Contact Finish - Post: -
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Material: Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features: -
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Ingress Protection: -
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating (Amps): 1A per Contact
Voltage Rating: -
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.