HSS1040H A1 Format Double-Side Sheetfed Offset Printing Machine
Categories Offset Printing Machine
Brand Name: EcooGraphix
Model Number: Ecoo HSS1040H/1040W
Certification: CE
Place of Origin: China
MOQ: 1SET
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, T/T
Supply Ability: 100 sets/year
Packaging Details: Standard Exporting Package
Product Name: A1 Format Double-Side Sheetfed Offset Printing Machine
Max. Sheet size(mm): 720*1040mm
Max. printing size(mm): 710*1040mm
Min. Sheet size(mm): 393*546mm
Machine speed: 10000sph
Paper thickness: 40-200 g/m2
Plate size: 800*1055*0.3mm
Packing size: 735*1055*0.45-0.50mm
Blanket size: 960*1055*1.95mm
Max.feeder pile height: 1800mm
Max.delivery pile height: 950mm
Weight: 17500kg
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
A1 Format Double-side Sheetfed Offset Printing Machine
(Ecoo HSS1040H/1040W)
Technical data:
A1 Offset Printing Machine
ModelEcoo HSS1040H/1040W
Max. Sheet size(mm)720*1040mm
Min. Sheet size(mm)393*546mm
Machine speed10000sph
Paper thickness40-200 g/m2
Plate size800*1055*0.3mm
Blanket size960*1055*1.95mm
Max.feeder pile height1800mm
Max.delivery pile height950mm
Main motor power11kw
Machine size6800*3800*2350mm