3D High Definition Video Laparoscope LTF-190-10-3D Angulation Range
Categories Medical Endoscope
Material: Metals And Plastics
Waterproof: Yes
Image Resolution: High Definition
Image Processing: Advanced
Type: Flexible
Model: EVIS EXERA III
Product Type: Flexible Endoscope
Insertion Tube: Bending section
Size: Varies depending on application
Waterproof Level: IPX8
Usage: Medical Diagnosis
Condition: Good
Light Intensity: High
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
1. Function Introduction:
1. Easy Switching Between 2D and 3D
2. Full HDTV in 3D
3. Angles up to 100
4. Focus-free
2. Parameters Of Olympus 3D Video Laparoscope LTF-190-10-3D
  • Lens system: Dual-lens 3D optical structure
  • Field of view: 80°
  • Direction of view: Forward viewing
  • Depth of field: 18–100 mm
Insertion Section:
  • Distal end outer diameter: 10 mm
  • Rigid section outer diameter: 10 mm
  • Working length: 370 mm
Bending Section
  • Angulation range: Up 100°, Down 100°, Right 100°, Left 100°
Dimensions
  • Total Length: 3600 mm