PIC16LF19195T-I/MR
Categories Microcontrollers
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 64-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O: 59
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 1K x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size: 256 x 8
Program Memory Size: 14KB (8K x 14)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 8-Bit
Mounting Type: Surface Mount
Series: PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package: 64-QFN (9x9)
Data Converters: A/D 45x12b; D/A 1x5b
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: PIC
Speed: 32MHz
Base Product Number: PIC16LF19195
Description: FLASH
Stock: 10000
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PIC16LF19195T-I/MR
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 64-QFN (9x9)