E2E2-X10C2 10M
E2E2-X10C2 10M
Series: E2E
Response Frequency: 400Hz
Termination Style: Wire Leads
Mfr: Omron Automation and Safety
Output Type: NPN-NC, 3-Wire
Material - Body: Nickel-Plated Brass
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Sensing Distance: 0.394" (10mm)
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Voltage - Supply: 10V ~ 55V
Ingress Protection: IP67, NEMA 1,4,6,12,13
Description: PROXIMITY SENSOR INDUCTIVE
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • Company Profile
E2E2-X10C2 10M
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67, NEMA 1,4,6,12,13 Cylinder, Threaded - M30